Najdroższy Zbawiciel Świata
Zbawiciel Świata jest postacią z ikonografii chrześcijańskiej ściśle obecnym w przestrzeni miejskiej Ostrołęki. Jest w naszym mieście rondo Zbawiciela Świata i jest kościół pod wezwaniem Zbawiciela Świata.
Zbawiciel Świata to postać Chrystusa wyobrażana przez malarzy i rzeźbiarzy, wciąż w ludzkiej postaci, ale już w glorii chwały – bez krzyża, bez cierniowej korony, bez śladów męki na ciele. Prawą rękę trzyma uniesioną w geście błogosławieństwa, a lewej trzyma bądź to przezroczystą kulę, bądź królewskie jabłko
Motyw Zbawiciela Świata znajduje się w twórczości Tycjana, Crivellego, Duerera czy w końcu – i być może to najważniejsze – geniusza Renesansu Leonarda da Vinci. Salvador Mundi Leonarda został w ostatnich dniach sprzedany za rekordową, nigdy w dziejach ludzkości nie notowaną cenę za dzieło sztuki – 450 milionów dolarów. Stało się to natychmiast ogólnoświatową sensacją.
– Leonardo był mistrzem wszystkich mistrzów i zasługuje na ten rekord – oświadczył wyraźnie zadowolony Alex Rotter z domu akcyjnego Christie’s w Nowym Jorku, gdzie doszło do tej rekordowej transakcji.
Zaiste, chciałoby się dodać, to dzieło Leonarda można kontemplować godzinami i wcale się przy tym nie znudzić. Jeszcze ciekawsze jest zestawienie Zbawiciela Świata Leonarda ze Zbawicielem Świata z głównego ołtarza ostrołęckiego kościoła.
Nie, żeby doszukiwać się podobieństw i różnicy, czy też dowodzić wyższości Leonarda nad innymi artystami. A po to, by przekonać się jak bezbronny jest artysta (łącznie z geniuszem w ludzkim znaczeniu), gdy przychodzi mu wyobrazić zjawiska, które wymykają się ludzkiej wyobraźni.
Najczęściej komentowane z 7 dni