Kiedy zabroniony jest manewr zawracania?

W Ustawie Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U z 2012r. poz. 1137 z późn. zm.) nie został zdefiniowany manewr zawracania. Niezależnie od powyższego zgodnie z Art. 22 ust. 6 w/w Ustawy zabrania się zawracania:

  • w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej,
  • na autostradzie,
  • na drodze ekspresowej, z wyjątkiem skrzyżowania lub miejsca do tego przeznaczonego,
  • w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić.

Ponadto manewr zawracania może być zabroniony również znakami drogowymi. Znakiem B-21 „zakaz skręcania w lewo” i B-23 „zakaz zawracania”. W związku z powyższym przepisy określają sytuacje lub miejsca w których zawracanie jest zabronione.

 

 

Grzegorz Milewski

Mirosław Augustyniak

Znak B-21

 

Znak B-23

 

Autorzy publikujący w serwisie Rozmaitosci.com korzystają z prawa do wolności wypowiedzi i swobody wyrażania opinii a także prawa do krytyki. Publikowane artykuły zawierają osobiste poglądy autorów, które w wielu przypadkach nie są tożsame ani nawet zbieżne z poglądami wydawcy.