Co można sprzedać przez internet bez podatku [PORADA PRAWNA]

Niedawno słyszałam, że urzędy skarbowe szczególnie interesują się osobami sprzedającymi na portalach internetowych, a tych, którzy często sprzedają, obciążają podatkami. Ja korzystam z aukcji internetowych w zasadzie codziennie, dużo kupuję, ale i sporo sprzedaję, z tym że to są rzeczy używane, z których sama korzystałam, a których już nie potrzebuję. Nie chcę mieć z tego powodu problemów. Czy powinnam płacić jakiś podatek? Nie ukrywam, że skala jest dość duża i trwa od dłuższego czasu.

paczkaPodstawowe podatki to podatek dochodowy od osób fizycznych i VAT. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli dochodzi do sprzedaży ruchomości uniknąć podatku pozwala art. 10 ust.1 pkt. 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, nie jest źródłem przychodu (a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym) odpłatne zbycie innych rzeczy niż nieruchomości, pod warunkiem, że zbycie to nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej (czyli sprzedajemy jako absolutnie prywatna osoba) i że zostało ono dokonane po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Z kolei do zapłaty VAT-u będzie zobowiązana osoba dokonująca sprzedaży internetowej, jeśli zostanie uznana za osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Żeby być uznanym za taką osobę wcale nie trzeba być formalnie zarejestrowanym jako osoba prowadząca taką działalność. Wedle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikiem jest m.in. osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, przez co należy rozumieć wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców. Działalność gospodarcza ma miejsce również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntował się pogląd, iż nie jest działalnością handlową, a zatem i gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, sprzedaż czy wyprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu odsprzedaży.

Jeżeli więc kupuje Pani rzeczy dla siebie, używa ich a następnie sprzedaje po upływie 6 miesięcy od nabycia, nie powinna Pani zostać uznana za przedsiębiorcę i być obciążana podatkiem dochodowym czy podatkiem VAT. Inaczej może wyglądać sprawa gdy będzie Pani nabywać rzeczy, choćby używane, nie na własny użytek, lecz w celu ich dalszej odsprzedaży.

Bartosz Podolak

prawnik, wykładowca prawa

 

Autorzy publikujący w serwisie Rozmaitosci.com korzystają z prawa do wolności wypowiedzi i swobody wyrażania opinii a także prawa do krytyki. Publikowane artykuły zawierają osobiste poglądy autorów, które w wielu przypadkach nie są tożsame ani nawet zbieżne z poglądami wydawcy.